WebRecenze

Nezávislé uživatelské recenze

Vsaďte na náhradní zdroje

Určitě jste to také zažili – nepříjemný zážitek v podobě výpadku elektrické energie. Moderní člověk, který přivykl komfortu spojenému s nepřetržitou dodávkou elektřiny, bývá značně zaskočen, pokud ze sítě energie proudit přestane. V takové situaci si uvědomíme, jak moc jsme na dodávce elektřiny závislí. Stačí útok větru, bouřka či jiné klimatické nadělení a lidé se nestačí divit. Tápeme po bytě a hádáme se, kdo kam schoval svíčky, topení pozvolna usíná, přestává téci voda… Nepříjemné, že? Naštěstí existuje pomoc v podobě náhradních zdrojů energie.

Tyto stroje znáte jistě pod názvy agregát či elektrocentrála a možná si je spojujete s armádou či nemocnicemi, kde fungovaly coby záložní zdroje. Postupem času se jejich využití rozšířilo i do velkých rekreačních objektů a odtud byl už jen krůček k tomu, aby je objevili i chataři a majitelé rodinných domků. Tak jsme se i my, spokojení majitelé chatičky, ve které bohužel díky její poloze na kraji lesa často elektřina stávkovala, rozhodli k nákupu záložního zdroje. Naše volba padla nakonec na invertorový systém, který zaručuje velmi stabilní dodávku elektrického proudu, což v případě rodiny s dětmi bývá dost zásadní.

Zařízení má spalovací motor, který pracuje v úsporném režimu a těžký setrvačník pro vyrovnávání otáček je nahrazen mnohapólovým generátorem. Výstup z generátoru je nejprve usměrněn a hned nato elektronicky upraven na 230 či 400 V a 50 Hz. Celý agregát je téměř o celou polovinu lehčí než klasický přístroj, má výrazně nižší hlučnost a mnohem nižší spotřebu paliva. Větší typy generátorů dovedou nepřetržitě fungovat téměř 10 hodin, což zaručí komfortní přežití krizové situace při vícehodinovém výpadku dodávky proudu např. po velké bouřce. Menší typy váží pod 15 kg a vhledem i rozměry připomínají spíše příruční zavazadlo. O typu a provedení vhodném právě pro vaši konkrétní potřebu jednoznačně doporučuji poradit se se specialistou.